Red Bull Lipsko - Investice přetavená v úspěch

Aby Vám neunikli žádné tipy a zajímavosti ze světa fotbalu dej si odběr na náš telegram : https://t.me/+9zsid6QOFaY0MjBk

 

 

Asi není na zemi živého člověka, který by neznal produkt Red Bull, samozřejmě jedná se o energetické nápoje jehož vývoj se datuje do roku 1984 - 1987. Tento nápoj původem z Thajska je nyní obrovský korporátní gigant a taktéž skvělý marketingový tah známý a prodávaný ve více než 160 zemí světa.

 

Krom světa motosportu, akrobatického létání či formulí 1 se tato firma zabývá odvětvím kvůli kterému píši tento blog - fotbal.

 

Vraťme se malinko do historie, klub RB Leipzig byl založen teprve v roce 2009 a to konkrétně 19. Května čili jedná se o velmi mladý klub s minimální historií. V té době Lipsko hrálo pátou nejvyšší soutěž v Německu, tzv. Oberliga Nordost Süd. Nikoho nepřekvapí že licenci na tuto ligu si Red Bull zakoupil.

 

Lipsko v páté lize na svém stadionu - Stadion am Bad (město Markranstadt)

 

 

Ten rok Lipsko opanovalo tuto soutěž se ziskem 80 bodů z maximálního počtu 90 bodů, s náskokem 22 bodů,  a svěřenci Tina Vogela slavili ihned v první sezóně postup do čtvrté nejvyšší německé soutěže - Regionalliga.

 

V průběhu dvou let už klub klepal na dveře nejvyšších pater, a v roce 2012/2013 už Lipsko patřilo do 2. nejvyšší soutěže Bundesliga II. 

 

Sezóna 2013/2014 a 2014/2015 už začala pomalu ale jistě nabízet první větší fotbalová jména jako Joshua Kimmich (produkt akademie RB),  Emil Forsberg, Rani Khedira, Yussuf Poulsen, Lukas Klostermann nebo Ante Rebić.

 

Není velkým překvapením, že s takovými jmény ve druhé Bundeslize slavili býci úspěch a v roce 2016 postoupili mezi smetánku do nejvyšší německé soutěže. 

 

S přílivem peněz a dobrou práci akademií začalo Lipsko angažovat nejen dobré hráče ale také trenéry, Ralph Hasenhüttl byl vystřídán zkušeným Ralfem Rangnickem který má svém CV působení po mnoha německých klubech - Stuttgart, Hannover 96, Schalke 04 či Hoffenheim. 

 

Jméno Ralfa Rangnicka je nutno vzpomínat, protože tento coach nejen že dal základní kameny dnešnímu Lipsku ale především inspiroval kouče jako je Thomas Tuchel, Jurgen Klopp, či Julian Nagelsmann. 

 

Krom jiného Rangnick dokázal dotáhnout Hoffenheim ze třetí ligy až do Bundesligy, kde se tento tým drží dodnes, a to bez štědrých darů sponzorů či finanční injekce z arábie.

 

 

 

Zpět ovšem k Lipsku, rok po působení v nejvyšší soutěži (2016/2017) se Lipsko umístilo hned na druhém místě, a tam už začínají hrát na noty známá jména, TImo Werner, Marcel Sabitzer, Nabi Keita, Dayot Upamecano, Willi Orbán či Péter Gulasci. 

 

Tímto to ovšem neskončilo, býci se už nadobro usadili na vrcholu, na ligový titul stále čekají ovšem od zlomové sezóny 2016/2017 neskončili až po současnost hůře než na šestém místě a to konkrétně : 

 

Sezóna 2016/2017 - 2. místo

Sezóna 2017/2018 - 6. místo

Sezóna 2018/2019 - 3. místo

Sezóna 2019/2020 - 3. místo

Sezóna 2020/2021 - 2. místo

Sezóna 2021/2022 - 4. místo

Sezóna 2022/2023 - 3. místo

 

Do toho si tento tým střihnul i dvě trofeje, a to konkrétně 2021/22 a následně 22/23 kdy obhájili německý DFB Pokal. 

 

 

Úspěch a peníze přináší i mnoho kontroverzí, kdy právě Lipsko je jedním z nejvíce nenáviděných klubů v Německu a při zápase s Dynamem Drážďany což je jeden z tradičních klubů založen v roce 1950, přistála na hrací ploše uřezaná hlava býka.

 

 

 

Za mě mohu říci, že ač nejsem fanoušek dotování klubů a přemrštěných cen, tak krom toho jsem rád, že tyto kluby alespoň investují nemalé částky také do mládeže a z toho vznikají naprosto geniální fotbalisté, v tomto případě jde konkrétně o Haalanda, Sádia Maného, Dayota Upamecana, Tima Wernera, či Kimmicha, dále ještě Joško Gvardiol, Christopher Nkunku , Ibrahima Konaté, Dominik Szoboszlai,  Nordi Mukiele,  nebo Mohamed Simakan. 

 

 

Zpět do obchodu